Guvernul Republicii Moldova a aprobat conceptul sistemului de alertare a populației MD-Alert. Acest sistem va permite transmiterea rapidă de mesaje de urgență către cetățeni în situații de criză sau pericol iminent
Sistemul MD-Alert va funcționa prin trimiterea automată de notificări pe telefoanele mobile ale populației, similar cu sistemele utilizate în alte țări europene. Implementarea acestei tehnologii va îmbunătăți capacitatea autorităților de a informa rapid cetățenii despre diverse riscuri.