Sistemul MD-Alert va funcționa prin trimiterea automată de notificări pe telefoanele mobile ale populației, similar cu sistemele utilizate în alte țări europene. Implementarea acestei tehnologii va îmbunătăți capacitatea autorităților de a informa rapid cetățenii despre diverse riscuri.