Șeful IGP confirmă că telefonul Ludmilei Vartic a ajuns pe mâna soțului înainte să fie ridicat de Poliție: „Expertizele vor arăta dacă au fost șterse anumite informații”.
Directorul Spitalului Raional Hîncești, Petru Ciubotaru, a explicat pentru TV8 de ce nu a raportat cazul Ludmilei Vartic către autorități. Acesta susține că pacienta, adusă la spital cu intoxicație medicamentoasă, nu prezenta semne de violență domestică și a cerut expres să nu fie raportată situația, invocând probleme la locul de muncă și teama că îi va afecta cariera didactică.
Potrivit directorului, femeia era cooperantă, a refuzat consultația psihiatrului și a solicitat externarea, la fel și soțul ei. Ciubotaru afirmă că, conform legii, dacă victima este conștientă, refuză raportarea și nu există violență domestică evidentă, spitalul poate alege să nu raporteze cazul. El califică acuzațiile din mediul online drept "insinuări" și susține că ar fi raportat dacă ar fi știut situația reală.
Din aceeași ediție