Ministrul Mediului: Rapoartele ANSP confirmă evoluții pozitive pe întreg segmentul Nistrului, de la Naslavcea la Vadul lui Vodă. Pentru prima dată de la începutul crizei, toate punctele critice - Naslavcea, Cosăuți și Rezina - au atins pe 17 martie limita maximă admisibilă de 0,1 mg/l pentru produsele petroliere
Rezultatele demonstrează că deversările de petrol din amonte au fost puternic atenuate, iar barajele absorbante au funcționat eficient. Dacă analizele din următoarele 48 de ore vor confirma aceleași valori sau îmbunătățiri, autoritățile iau în calcul redeschiderea stației de pompare Cosăuți care aprovizionează Soroca, Florești, Sîngerei și Bălți.