Chironda susține că primarul nu a inițiat nicio anchetă internă și nu a aplicat sancțiuni disciplinare după constatările ANI. El acuză Primăria Chișinău de corupție generalizată, afirmând că subalternii primarului "fură de rup pământul" și cheltuiesc irațional banii publici. Chironda consideră că sub conducerea lui Ceban, corupția a devenit "un cancer" al instituției și că onoarea se apără prin fapte, nu prin procese.