Parlamentul de la Chișinău a votat în prima lectură o nouă lege care obligă cetățenii din țările non-UE să obțină Cartea rezidențială pentru a intra în Republica Moldova, indiferent de scopul șederii. Modificările sunt făcute în conformitate cu standardele Uniunii Europene și vor intra în vigoare din iunie 2027
Noua legislație prevede un sistem unitar de reguli adaptat în funcție de scopul șederii, precum muncă, studii sau reîntregirea familiei. Străinii vor trebui să prezinte dovada mijloacelor de întreținere, existența unui domiciliu pe teritoriul moldovean și documente care justifică scopul șederii.