Laboratoarele ucrainene au detectat depășirea de 2,5 ori a concentrației admise de produse petroliere în apă în zona satului Nahoreni. Oficialii ucraineni califică incidentul drept agresiune ecologică și confirmă că vor instala bariere de protecție și vor aplica sorbenți pentru localizarea poluării.