Situația s-a înrăutățit cu dezghețul de primăvară, când pista s-a acoperit complet cu nămol și apă stagnantă. În locul unde sportivii obișnuiau să se antreneze s-a format un mic lac, frecventat acum chiar și de rațe sălbatice.