A uitat de apa poluată din Nistru și s-a apucat de benzinării. Primarul Capitalei, Ion Ceban, inspecție la benzinării de dimineață. Acesta i-a apostrofat pe Junghietu și premierul Munteanu, spunând că nu a găsit motorină la majoritatea din ele:
Ceban: Ei ne au de proști. Am fost la vreo 20 de stații, nu am găsit motorină, deși ni se spune că motorină este. Ni s-a spus la TV că vin șoferii din Tokyo să se alimenteze. Iată că nu au cu ce se alimenta moldovenii.