(…) A încercat să iasă din situație dând vina pe PAS:

Ceban: 3 echipe de specialiști de la Apă-Canal Chișinău s-au deplasat în trei locații diferite de pe râul Nistru pentru a preleva probe, pentru a vedea starea lucrurilor la fața locului și pentru a evalua situația.
Anume pentru că nu îi credem pe cei de la Guvern, de la mediu, de la PAS și pentru că ei mint când spun că problema este de ieri în nordul țării, deși în realitate durează de câteva zile.

Iar din cauza incompetenței lor au deconectat apa la Bălți, Soroca și intenționează să lase și Chișinăul fără apă. Deocamdată, situația în regiunea Vadul lui Vodă este sub control, iar probele sunt bune.

Cu alte detalii de la specialiștii plecați în teren, revenim cu detalii.