Ministrul Mediului, Gh. Hajder: Ieri s-au preluat probe din râul Nistru. Azi au venit primele rezultate
Hajder: Rezultatele preliminare arată că pH și oxigenarea este în normă, odată ce se va elimina substanța, apa își va reveni la normal. Către locuitorilor Capitalei: Nu există niciun pericol. Aceasta substanță nu a ajuns nici măcar la Rezina deocamdată. Planificăm mai multe zone de colectare a substanței în amonte.