Locuitorii din Bălți au rămas fără apă potabilă în dimineața zilei de 11 martie, după ce o pată de produse petroliere a ajuns în apropierea stației de pompare de pe râul Nistru. Autoritățile au întrerupt alimentarea din motive de siguranță sanitară, centrul orașului fiind afectat complet
Petele uleioase ar proveni dintr-un atac rusesc asupra Hidrocentralei Novodnistrovsk din Ucraina. Mai multe școli au trecut la program redus, iar autoritățile de la Chișinău au cerut informații oficiale de la Kiev pentru a clarifica originea poluării.