Autoritățile moldovene anunță că au activat protocoalele de urgență după informații despre o posibilă poluare a râului Nistru, cauzată de o deversare în amonte. Ministerul Mediului a prelevat probe de apă din mai multe puncte pentru analize
Primele evaluări indică niveluri normale de oxigen, dar rezultatele finale sunt așteptate în zilele următoare. Până la finalizarea analizelor, locuitorii din zonele riverane sunt sfătuiți să evite utilizarea apei din Nistru pentru consum, adăparea animalelor, pescuit sau irigare.