Acești angajați ai unei bănci publice ucrainene, care transportau 40 de milioane de dolari, 35 de milioane de euro și 9 kilograme de aur din Austria, au fost arestați joi în Ungaria, ceea ce a dus la deschiderea unei anchete pentru „spălare de bani”. Ei au fost expulzați vineri, dar fondurile, transportate în timpul unei „deplasări de rutină”, potrivit băncii ucrainene Oschadbank, nu le-au fost returnate.
Administrația Orban a prezentat acțiunea de transport ca ceva ilegal.
Din aceeași ediție
Vicepreședintele Consiliului Raional Hîncești, Dumitru Vartic, acuzat că și-ar fi abuzat soția, care ulterior s-a sinucis, și-a depus cererea de demisie
Victor Bînzari își încheie activitatea la Energocom: „Am ținut țara în lumină și cald în cele mai dificile momente”
Curtea Constituțională a refuzat să suspende legea care a permis numirea lui Herman von Hebel în comisia de evaluare a procurorilor
UE îi cere Parlamentului să transmită „amendamentul Hebel” spre consultări Comisiei de la Veneția