Acești angajați ai unei bănci publice ucrainene, care transportau 40 de milioane de dolari, 35 de milioane de euro și 9 kilograme de aur din Austria, au fost arestați joi în Ungaria, ceea ce a dus la deschiderea unei anchete pentru „spălare de bani”. Ei au fost expulzați vineri, dar fondurile, transportate în timpul unei „deplasări de rutină”, potrivit băncii ucrainene Oschadbank, nu le-au fost returnate.

Administrația Orban a prezentat acțiunea de transport ca ceva ilegal.