Mai mult, în sițuația volatilă actuală când nici măcar SUA/UE nu știu cum vor evolua lucrurile mai departe, Ceban are deja și o teorie la subiect, folosind tribuna Primăriei pentru a o distribui.

Acesta crede că "se dorește crearea unei noi crize artificiale, așa cum a fost cu gazul, și la fel prin intermediari PAS va fura ca în codru și va scumpi motorina și benzina, care vor ajunge aproape de 30 de lei".

Acesta spune că serviciile municipale deja înregistrează pierderi și sugerează că prețul la carburanți mărit e din vina PAS.