Sandu a comparat agresiunea din 1992 cu cea actuală din Ucraina, subliniind că în ambele cazuri agresorul a fost Rusia. Președinta a menționat că, spre deosebire de anii '90 când agresiunea venea cu tancuri, acum se manifestă prin propagandă și dezinformare, iar pacea Moldovei este apărată de ucraineni pe câmpul de luptă.