Marșul Memoriei. La 34 de ani de la Războiul de pe Nistru, președinta Maia Sandu a cerut din nou retragerea trupelor rusești din Moldova și a declarat că țara trăiește "un veritabil război cognitiv". La monumentul "Maica Îndurerată", în Ziua Memoriei și Recunoștinței, șefa statului a subliniat că apărarea memoriei trebuie să fie parte a apărării naționale
Sandu a comparat agresiunea din 1992 cu cea actuală din Ucraina, subliniind că în ambele cazuri agresorul a fost Rusia. Președinta a menționat că, spre deosebire de anii '90 când agresiunea venea cu tancuri, acum se manifestă prin propagandă și dezinformare, iar pacea Moldovei este apărată de ucraineni pe câmpul de luptă.