Fosta corespondentă a televiziunii regimului de la Tiraspol, reținută în Ucraina și vizată în dosarul omorurilor la comandă, anunță că este în libertate. Alina Bondarenco, fostă corespondentă a companiei de radio și televiziune a regimului de la Tiraspol, despre care ZdG a scris că a fost reținută în Ucraina în dosarul omorurilor la comandă a oficialilor ucraineni, a publicat luni, 23 februarie, un mesaj video în care anunță că este în libertate. Mesajul a apărut pe un cont nou de socializare, creat la data de 20 februarie. În mesajul publicat, Bondarenko confirmă că a fost reținută, dar precizează că nu ar fi fost plasată în arest și susține că nu are nicio legătură cu dosarul penal