Așa ar putea arăta caldarâmul de pa 31 august 1989 după renovare. Conform proiectului, în zona caldarâmului va fi amenajată pistă pentru biciliști, pavajul vechi va fi păstrat, se vor extinde spațiile verzi, iar havuzul din apropierea Palatului Național Nicolae Sulac ar urma să fie reabilitat