Ofițerii antidrog din Moldova au destructurat un "call center" specializat în trafic de droguri, condus de un cetățean străin de 42 de ani. Acesta recruta operatori prin anunțuri false, instruindu-i să coordoneze prin Telegram transportarea și plasarea drogurilor în Moldova, UE și țările CSI
Operatorii erau amenințați cu violență pentru a păstra secretul și remunerați cu 200 de euro pe săptămână. În urma perchezițiilor au fost reținute 11 persoane, ridicate echipamente IT și dispuse măsuri preventive. Organizatorul riscă între 5 și 10 ani de închisoare.