Ministerele și instituțiile administrative centrale își vor modifica programul de muncă, activitatea începând la ora 09:00 pentru decongestionarea traseelor în orele de vârf. Conducătorii instituțiilor pot decide încheierea programului și lucrul la distanță în funcție de necesități.
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență și Armata Națională vor oferi suport autorităților locale pe segmentele periculoase. Autoritățile locale vor decide asupra învățământului la distanță pentru 18 februarie 2026, iar instituțiile responsabile de gestionarea crizelor vor activa protocoalele operaționale și planurile de intervenție pentru protecția populației.