Noua lege a cetățeniei. Parlamentul R. Moldova a propus un moratoriu până în 2028 pentru tinerii născuți după 1991 care nu și-au perfectat actele de identitate înainte de majorat. După acea dată, teoretic, cei care nu își perfectează un act - vor trebui să treacă printr-o procedură similară cu redobândirea cetățeniei