Președinta Moldovei, Maia Sandu, a declarat la Conferința de Securitate de la München că nu are planuri să se implice în viața politică din România după încheierea mandatului prezidențial. Ea a precizat că nu și-a făcut planuri concrete pentru perioada de după funcția de președinte al Moldovei
Sandu a subliniat că, indiferent unde se va afla în viitor, va continua să contribuie la rezolvarea problemelor Moldovei și va lupta pentru ca țara să rămână parte a lumii libere.