Nicio zi fără hype de la Costiuc. Deputatul Vasile Costiuc a postat un video pe pagina partidului „Democrația Acasă”, în care a declarat că „o fetiță din clasa 7-a la o școală din Ștefan Vodă a fost luată de urgență în stare gravă cu otravire cu droguri” și că acest caz este „musamalizat și ascuns de Cernăuţeanu și guvernarea sorosista PAS”
Poliția a venit cu o reacție și a calificat drept „inadmisibilă postarea deputatului Vasile Costiuc, în care a catalogat drept consumator de droguri un copil și cerem să nu inducă cetățenii în eroare”.
„Este regretabil faptul că un deputat în Parlamentul Republicii Moldova, fără a cunoaște circumstanțele cazului, a ales să-și facă imagine pe cazul unui copil, prejudiciind astfel familia, după ce a indicat localitatea de unde este. Precizăm că Poliția cunoaște acest caz, care a avut loc la 2 februarie curent. Copila a consumat mai multe pastile la domiciliu, iar după ce a conștientizat riscurile, și-a anunțat părinții, fiind imediat examinată de medici. Aceasta se simte bine și frecventează instituția de învățământ„, a scris Poliția.
Deputata PAS, Ersilia Qatrawi, declară că părinții fetiței menționate de Vasile Costiuc, despre care a afirmat că „s-a otrăvit cu droguri”, doresc să depună plângeri