Rusia a lansat noaptea trecută cel mai masiv atac din acest an asupra Ucrainei, vizând în principal infrastructura energetică, când afară erau -20 grade. Rachete au lovit centrale electrice din Kiev, Harkov, Vinița, Dnepr și regiunea Odesa, provocând incendii și pagube majore la rețeaua electrică.

În Kiev, clădiri rezidențiale au fost avariate, iar o grădiniță a luat foc. La Harkov, 820 de case vor rămâne fără încălzire centrală și apă. Peste 50.000 de locuitori din regiunea Odesa sunt fără electricitate. Explozii au fost raportate și în Zaporojie, Cernigov și Sumî.