Politicianul norvegian Arild Hermstad propune nominalizarea Maiei Sandu la pentru Premiul Nobel pentru Pace. El consideră că președinta Moldovei se află în prima linie a apărării democrației în Europa, în fața interferențelor rusești documentate în alegeri, dezinformării și atacurilor cibernetice
Hermstad argumentează că Sandu a răspuns amenințărilor rusești prin mijloace pașnice: consolidarea statului de drept, protejarea alegerilor libere și menținerea cursului democratic. Politicianul norvegian crede că aceasta reprezintă consolidarea păcii prin construirea societăților reziliente înainte ca un conflict să escaladeze în violență.