Moldova a reușit să își acopere 94% din consumul de energie electrică prin generare internă, la o zi după blackoutul parțial. La ora 12.42, țara importa doar 29,5 MW pe liniile de 110 kV conectate cu România. Centralele cu termoficare au generat 376 MW, panourile solare 118 MW, iar hidrocentralele și eolienele 28 MW.
Situația se referă la o oră din weekend când consumul este redus. Potrivit sursei, dimineața și seara, când energia solară nu este disponibilă, consumul va fi mai mare. Pentru anul curent sunt estimate instalări de 200 MW sisteme de stocare BESS, care vor permite utilizarea energiei regenerabile produse ziua în perioadele de consum ridicat.
Ministerul Energiei: Azi la prânz Moldova și-a acoperit consumul de energie electrică în proporție de 94%