Ministrul Energiei: Procesul de restabilire a alimentării cu energie electrică în sistemul de transport a fost finalizat la ora 15.40 pe întreg teritoriul țării. Toate stațiile electrice de 110 kV au fost conectate, iar rețelele electrice funcționează acum stabil
În municipiul Chișinău, reconectarea consumatorilor s-a realizat etapizat prin restabilirea fiderilor de 10 kV. Sistemul Electroenergetic Național operează în parametri normali, consumul se încadrează în limitele prognozate și nu este necesară procurarea energiei de avarie.