Din cauza pierderii unor linii electrice pe teritoriul Ucrainei, s-a declanşat sistemul automat de protecţie, care a deconectat alimentarea cu energie electrică.
Acest incident a dus la căderea frecvenţei până la 48 Hz în sistemul energetic naţional al Moldovei, ceea ce a provocat declanşarea sistemului automat de protecţie a reţelelor electrice şi un blackout parţial pe teritoriul Republicii Moldova.
Operatorul sistemului de transport lucrează la restabilirea frecvenţei şi intervine pentru a remedia situaţia în teritoriu.
Încurajez populaţia să păstreze calmul până la restabilirea alimentării cu energie electrică şi vom reveni cu noi informaţii.