Un deputat ucrainean a întrebat-o pe președinta Maia Sandu la APCE despre Transnistria, descriind-o ca pe un "elefant în cameră" și o "gaură neagră în mijlocul Europei". Deputatul a subliniat că această regiune ocupată de ruși reprezintă o rană deschisă pentru Moldova, iar infecția se răspândește în întreaga regiune, inclusiv în Ucraina
Sandu a răspuns că autoritățile moldovene fac tot posibilul pentru a evita destabilizarea situației regionale și pentru a nu permite atragerea Moldovei în conflict. Președinta a confirmat susținerea strategiei de soluționare pașnică a conflictului transnistrean, menționând că procesul nu este ușor, mai ales în contextul în care Rusia refuză să-și retragă trupele care se află în mod ilegal pe teritoriul moldovenesc.