Balamuc după noua lege a cetățeniei. Tânărul de 20 de ani din Moldova, care și-a făcut serviciul militar, nu poate obține buletin de identitate și este considerat apatrid pentru că nu și-a perfectat documentele până la 18 ani. Deputatul Vasile Costiuc a făcut cazul public, acuzând guvernarea că obligă tânărul să plătească 6650 lei pentru redobândirea cetățeniei. Ministerul Apărării precizează că lipsa buletinului nu înseamnă lipsa cetățeniei, iar ASP analizează situația
Veronica Roșca, președinta Comisiei juridice, califică cazul drept "interpretare greșită" și anunță că vor fi făcute ajustări în lege la prima ședință din februarie. Noua Lege a Cetățeniei, intrată în vigoare în decembrie 2025.