Agenția reamintește că documentarea copiilor este o responsabilitate legală și morală a părinților, prima documentare fiind gratuită. Lipsa actelor poate genera dificultăți serioase pentru copii și familii. Pentru viitor, se dorește o abordare bazată pe responsabilitate comună între părinți, instituții de învățământ și lucrători sociali pentru prevenirea situațiilor problematice.