A fost o radiografie a societății: cu lipsa ei de empatie, cu superficialitatea cunoașterii, cu nevoia de linșaj, dar și cu disponibilitatea de a folosi un eveniment nefericit din viața unei personalități care, o viață întreagă, a încercat să fie verticală, să urmeze reguli corecte de conștiință și conduită, să promoveze binele și calitatea oriunde a mers.
Sunt tristă.
Tristă pentru că lumina răzbate tot mai greu printre nori.
Nori grei.
Nori de răutate.
Nori de lipsă de eleganță.
Dacă aceasta este lumea azi, cu particularitățile ei, atunci aleg să fiu de modă veche.
Aleg să îmbrățișez acolo unde cineva dorește să arunce cu piatra.
Mulțumesc.