Ministerul Apărării respinge acuzațiile de încorporare ilegală a unui tânăr născut în Moldova, declarat apatrid după ce nu și-a făcut buletinul până la 18 ani. Instituția precizează că lipsa actului de identitate nu echivalează cu lipsa cetățeniei
Reamintim, un tânăr născut în Republica Moldova, care a efectuat serviciul militar pe teritoriul țării, a fost declarat apatrid, după ce nu și-ar fi perfectat buletinul de identitate până la împlinirea vârstei de 18 ani. După intrarea în vigoare a modificărilor la Legea cetățeniei, la sfârșitul anului 2025, tânărul nu mai este recunoscut ca cetățean și trebuie să urmeze o procedură de redobândire a cetățeniei Republicii Moldova. Cazul a ajuns în atenția opiniei publice la sfârșitul săptămânii trecute, fiind făcut publice de deputatul Vasile Costiuc, care a criticat noua Lege a cetățeniei