Procedura va fi următoarea: până în primăvară, guvernul, dar și deputații, vor discuta cu primarii, aleșii locali și cetățenii despre care ar fi calea optimă de consolidare și cu care sate ar fi bine să se facă "unirea".
În vara 2026 planificăm să adoptăm pachetul legislativ. În tot acest timp, administrațiile locale de nivelul 1 vor avea posibilitatea să se amalgameze voluntar (cu stimulente mai clare și generoase) până la un anumit termen limită. Pentru primăriile care nu se vor "uni" voluntar, va fi aplicată amalgamarea normativă.
Din aceeași ediție