Semnatarii argumentează că oligarhii globali cu avere extremă au cumpărat democrațiile, preluat guvernele, înăbușit libertatea media și accelerat distrugerea planetei. Ei recunosc că "averea extremă i-a costat pe toți ceilalți totul" și că societatea este în pericol.