Apreciem înalt alianța noastră cu Statele Unite și recunoaștem realizările dumneavoastră în promovarea păcii, însă Comitetul Nobel acționează independent de guvernul nostru.
În ceea ce privește Groenlanda, se cuvine să vă reamintim că aceasta este o parte integrantă a Regatului Danemarcei, populată de oameni care, prin procese democratice, și-au exprimat dorința fermă de a rămâne cetățeni danezi. Statele Unite au fost fondate cu doar 250 de ani în urmă, în timp ce Danemarca menține o suveranitate documentată asupra Groenlandei de mai bine de 1000 de ani. Deși suntem de acord că NATO este esențială pentru asigurarea securității noastre colective, Groenlanda nu este de vânzare, iar Danemarca a apărat cu succes acest teritoriu de-a lungul secolelor. Sperăm că alianța noastră solidă și de lungă durată va putea rămâne în continuare o forță a păcii și a stabilității.
Diferența de clasă: Scrisoarea lui Trump către premierul Norvegiei vs scrisoarea Danemarcei către Trump