Traian Băsescu critică declarația Maiei Sandu despre unirea cu România: „Declarația o onorează, e un om cinstit, însă cred că a fost puțin lipsită de prudență
Pentru că ea are o opoziție extrem de puternică și a stârnit, într-un moment destul de dificil, toată echipa lui Dodon, Voronin, toți rusofilii ăștia au pornit o campanie extrem de viguroasă împotriva ei. Noi știm că ar vrea să facă unirea cu România, dar când are război la graniță, în Ucraina, cu rușii gata să facă orice, cu o poziție foarte puternică în țară, putea să fie prudentă”.