Merz: Rusia este o țară europeană și cu ea trebuie de restabilit relațiile. Dacă reușim să facem cu ea o balanță pe termen lung, dacă ajungem la pace, dacă libertățile sunt garantate, atunci noi cu toții vom fi trecut un test și vom putea privi în viitor cu mare încredere. atunci noi vom trece Nu spun asta pentru că suntem în Est, spun asta peste tot în Germania.