Din aceeași ediție
Slusari: Tariful la gaz trebuia deja să fie 14–15 lei. De ce plătim mai mult? Slusari spune că în facturile achitate în prezent sunt incluse așa-numitele „devieri” – pierderi și diferențe financiare acumulate în perioadele anterioare
Tofilat: Concluzia este că plătim un tarif mai mare la gaz pentru că „profesioniştii” de la Moldovagaz se învăţau cum de cumpărat gaz la bursă. Iată aşa un „cadou” pentru consumatori.
Ceban, șef interimar MoldovaGaz: "În atenția unor așa numiți “experți energetici”, specialiști în politica tarifară și achiziție de gaze: “Главное, в ходе следственных действий не выйти на самого себя»!"
Schimb de ironii între Marian și Chicu: „- Aveți nerușinarea să-i insultați pe toți, dar cu Plahotniuc vorbeați foarte frumos! „- Eu la vioară nu i-am cântat”
Ungaria cumpără de la Gazprom pachetul majoritar de acțiuni al companiei petroliere din Serbia. Compania ungară Mol urmează să anunțe în următoarele zile achiziționarea cotei de 56,15% deținute de gigantul petrolier rus Gazprom la compania petrolieră sârbă Naftna Industrija Srbije (NIS)
:::
Financial Times: UE se gândește la un plan de membru lite pentru Ucraina, lucru care îngrijorează capitalele europene
:::