Din aceeași ediție
Maia Sandu spune într-un interviu că, în condițiile actuale, ar vota unirea cu România la un referendum: __Aderarea la UE este un obiectiv mai realistic decât unirea cu România în acest moment__
Maia Sandu: Uitați-vă ce se întâmplă în jur, în lume, e tot mai dificil pentru o țară ca Moldova să reziste, să supraviețuiască ca o democrație suverană. Ca președinte al Moldovei, înțeleg că nu există o majoritate care ar susține acest lucru, dar există o majoritate care susține accederea în UE, scop pe care îl urmărim, pentru că e un obiectiv mai realist.