Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a acordat distincții de stat mai multor personalități printre care fostul președinte al R. Moldova, Nicolae Timofti și actorul Emilian Crețu
Fostul președinte al R. Moldova, Nicolae Timofti, a fost decorat cu „Ordinul Republicii”, Vasile Șoimaru, deputat în primul Parlament al R. Moldova, a primit „Ordinul de Onoare”, iar actorul Emilian Crețu și interpretul Gabriel Nebunu au fost distinși cu medalia „Meritul Civic”.