Se întâmplă după ce la ședința din 15 decembrie, martorul apărării Natalia Politov-Cangaș a recunoscut existența unei conversații telefonice cu judecătoarea Ana Cucerescu, mai exact aceasta a menționat o tranzacție imobiliară între familia sa și părinții magistratei, realizată cu câțiva ani în urmă. Ulterior, avocații lui Plahotniuc au cerut recuzarea magistratei.