Ioniță: Dacă ați observat, mi-au pus întrebări procurorii, judecătorul a pus câteva întrebări de clarificare, am răspuns foarte clar. Cine m-a invitat - nu mai contează. Când am intrat aici în sală, eu am semnat, știți, deja devin responsabil penal. Tot ce spun eu acolo este ceea ce este adevărat și eu am considerat că instanța m-a selectat pe mine, deoarece ei consideră că informațiile date de mine va ajuta instanței să clarifice adevărul. Nu am primit ordine de la Plahotniuc.

TV8 scrie că Ioniță și-ar fi continuat retorica de incriminare a lui Vlad Filat în cadrul procesului. Ultimul a lipsit de la ședința de astăzi.