Dinu Plîngău explică cum au răstălmăcit propagandiștii fraza "au votat noaptea ca hoții", după ce bugetul țării a fost discutat preț de mai multe ori vineri, fiind votat târziu în Legislativ: __Azi, văd cum Chicu, Ceban, Dodon, cei care votau bugete în 15 minute, fără consultări sau întrebări, folosesc această frază în contextul votului actualului Buget. Evident, poate, dacă unii nu ar fi venit cu lapte sau poate, dacă unii nu ar fi țintit să facă doar circ și spectacol, ședința de vineri nu dura de la ora 10.00 până la ora 24.00 noaptea.__
Acesta spune că fraza se potrivește altor situații din trecut: "Prima dată a fost folosită la investirea guvernului Filip, când votul nocturn neașteptat a provocat proteste, iar deputații au fugit de manifestanți. A doua oară s-a aplicat la bugetul Chicu din 3 decembrie 2020, votat în 15 minute fără prezentare sau întrebări din partea opoziției Blocului ACUM". Plîngău respinge ironiile lui Chicu, Ceban și Dodon, care abuzează acum de această expresie, deși bugetul actual a fost examinat peste 6 ore, cu 30 de discursuri și posibilitatea fiecărui deputat de a pune întrebări. El susține că procedurile au fost respectate, iar durata de 14 ore a ședinței s-a datorat spectacolului cu lapte creat de unii deputați.