Primarul Ion Ceban a cheltuit de la începutul anului circa 730.000 de lei pentru serviciile unui cabinet de avocatură din București. Contractul a fost încheiat pe 22 iulie, la o zi după ce edilul a anunțat că o dă în judecată pe ministra de Externe, Oana Țoiu, în contextul interdicției de intrare în spațiul Schengen.

În declarația de avere, edilul Capitalei declară și un împrumut de 31.000 de euro de la sora sa, Ana Chirița. Acesta trebuie să-i întoarcă datoria până în 2030.