Capitala va fixa numărul minim și maxim de elevi în clasă, pe fondul aglomerării. Șeful adjunct al DGETS, Andrei Pavaloi, a prezentat o analiză detaliată a situației din sistemul educațional al capitalei. El a precizat că, în ultimii 5 ani, numărul elevilor a crescut cu aproximativ 13 mii, ajungând la circa 100 de mii, iar numărul claselor s-a majorat cu 264