Din aceeași ediție
„Moldelectrica” a solicitat energie electrică de avarie (mult mai scumpă), anunță ministrul Energiei
Și în după-amiaza zilei de luni, 8 decembrie, „Moldelectrica” a fost nevoită să solicite din nou energie electrică de avarie, anunță ministrul Energiei, Dorin Junghietu. Se întâmplă după ce Rusia a atacat și distrus părți din infrastructura energetică a Ucrainei, regiunea hotarului cu Moldova.