Printre propunerile PAS:

1️⃣ S-ar introduce ora votului.

2️⃣ Limitarea luărilor de cuvânt doar un singur reprezentant per fracțiune

3️⃣ Obligativitatea ca deputații care vor să ia cuvântul la un anumit subiect să se înregistreze la începutul ședinței, imediat după aprobarea ordinii de zi. Nu se vor mai putea înregistra pentru luare de cuvânt în timpul prezentării proiectului de lege.

4️⃣ Limitarea timpului alocat dezbaterii unei chestiuni de pe ordinea de zi

Stamate spune că în cazul punctului 1, pentru deputați e mult mai complicat să asiguri cvorumulul de 51 pe toata durata ședinței plenare, și e mult mai simplu să-i aduni la o anumită oră pentru vot, iar proiectul - nu are nimic cu transparența, ci e pentru comoditatea PAS.

Ion Ceban: Este inadmisibil să ne transformăm într-un stat unde ni se închide gura. Iar Parlamentul riscă să devină o mașinărie de vot, unde PAS va adopta legi pe bandă rulantă. Acest proiect de lege ar putea fi analizat și luat ca exemplu și pentru CMC, unde cei din PAS rup tribuna pe rând și nu au nicio limită când vine vorba de minciuni și blocaje politice în detrimentul oamenilor.

Ion Chicu: Este o inițiativă anticonstituțională.