Peste 200 de părinți din Moldova au primit scrisori de la Casa Națională de Asigurări Sociale (CNAS) prin care li se cere să întoarcă indemnizația unică de 1.000 de lei, acordată în septembrie, pentru pregătirea copiilor de școală. Deputatul Ion Chicu a semnalat cazul și spune că unii părinți sunt rugați să restituie chiar și 2.000 de lei. De cealaltă parte, Ministerul Educației explică faptul că unii beneficiari au fost incluși din greșeală pe liste

Dintre cei peste 300.000 de beneficiari ai indemnizației unice de 1.000 de lei, în cazul a 263 de persoane, eligibilitatea a fost stabilită eronat. În majoritatea situațiilor, este vorba despre elevi care studiază în clase liceale, nu în clase gimnaziale, așa cum prevedea hotărârea Guvernului