Este vorba de cinci persoane născute în țara noastră, care sunt înrolate în Grupul Operativ al Trupelor Ruse (GOTR), dislocată ilegal pe teritoriul R. Moldova. În cazul celorlalte două persoane, cetățeniile au fost retrase ca urmare a constatării de către Agenția Servicii Publice (ASP) că acestea au fost obținute în mod fraudulos, prin încălcarea procedurii legale de dobândire a cetățeniei.