Unii experţi în justiţie spun că în această situaţie există riscul de tergiversare a procesului, însă măsura este una legală şi dictată de schimbarea completului de judecată. Până în luna iunie, dosarul "Sacoşa", în Igor Dodon are statut de învinuit, a fost judecat de către Ghenadie Eremciuc, Ion Malanciu şi Stella Bleşceaga, preşedintele completului. Ion Malanciuc a fost numit judecător al Curţii Constituţionale, iar timp de cinci luni, şedinţele au fost puse pe pauză. Săptămâna trecută, părţile din dosar au fost anunţate că Malanciuc a fost înlocuit cu magistratul Vladislav Gribincea, iar dosarul va fi reluat de la zero. Prima şedinţă în completul nou de magistraţi va avea loc mâine, 25 noiembire.